همه آنچه درباره اتصالات پلی اتیلن باید بدانیم 

شاید لازم باشد که پیش از اقدام به استفاده از لوله های پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن کمی درباره این محصولات اطلاعات پیدا کنیم.  شرکت روتن کار به عنوان یکی  تولید کنندگان بزرگ لوله پلی اتیلن و همچنین اتصالات پلی اتیلن ارائه کننده این محصولات با مناسب ترین قیمت اتصالات پلی اتیلن و قیمت لوله پلی اتیلن می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید لینک های زیر را دنبال کنید. 

قیمت لوله پلی اتیلن

قیمت اتصالات پلی اتیلن

  از ابتدای دهه 1960 و در زمان کوتاهی پس  از اولین معرفی لوله های پلی اتیلن به طور فزاینده جهت کاربردهای دریایی مورد استفاده قرار گرفته اند .تخلیه سیال ،انتقال سیال از زیر رودخانه یا دریاچه و گرفتن آب دریا ممکن است از انها در مواردی همچون خطوط لوله موقت شناور روی سطح آب نصب روی زمین های باتلاقی و استفاده در عملیات لایروبی استفاده شود.

ساختار پلی اتیلن ،پلی اتیلن یک نوع پلاستیک semi crystallineاست که دارای  مقاومت های مکانیکی مناسب می باشد . پلیمرازسیون گاز اتلین در فشار بالا باعث تولید پلی اتیلن با دانسیته  پائین با زنجیره انشعابی زیاد می شود. همچنین پلیمریزاسیون اتیلن در فشار پائین باعث تولید پلی اتیلن با دانسیته بالا  و زنجیره صاف می شود.با بالا رفتن چگالی مقاومت کششی مدول الاستیسیته و مقاومت شیمیایی بهتر می گردند.

ماده اولیه لوله های پلی اتیلن توسط عدد mrs از هم متمایز می گردند. این عدد نشاندهنده مقاومت فشار داخلی دراز مدت در دمای 20درجه سانتیگراد و مدت  50سال در محیط آب است.

 

عناصر غیرموثر روی لوله پلی اتیلن 

 - انواع حلال های آلی و معدنی

- انواع عناصر شیمیایی معدنی

- انواع باکتری ها

 

عناصرموثر بصورت محدود روی لوله  و اتصالات پلی اتیلن

 - انواع روغن چربی و هیدروکربورهای آروماتیک

- عناصر موثر روی پلی اتیلن

- اسیدهای قوی اکسیدکننده برای مثال اسید سولفوریک

 

  مشخصات مواد PE63 – PE80 – PE100 در ساخت اتصالات پلی اتیلن 

     همان طور که گفته شد برای تولید لوله  و اتصالات پلی اتیلن از سه نوع مواد مختلف استفاده می شود که با یکدیگر تفاوت هایی دارند. در ادامه به معرفی هر یک از این مواد مصرفی و بیان تفاوت آن ها با یکدیگر می پردازیم.

- لوله پلی اتیلن با مواد PE 63:

     این مواد در حال حاضر از رده خارج می باشد و دیگر در تولید لوله پلی اتیلن مورد استفاده قرار نمی گیرد .مواد PE 63 دارای دانسیته کمی نسبت به مواد جدیدتر بودند و بنابراین دارای وزن و ضخامت بیشتری هستند که باعث می شود هزینه تولید لوله پلی اتیلن  با مواد PE 63 بسیار بیشتر از مواد جدید تر باشد، بنابر این استفاده از این مواد توجیه اقتصادی ندارد .

لوله پلی اتیلن با مواد PE 80:

- استفاده از مواد جدیدتر با نام تجاری PE 80 پس از آن در تولید لوله پلی اتیلن رواج پیدا کرد که تولید کنندگان دریافتند که با افزایش دانسیته مواد اولیه می توان با داشتن ضخامت و وزن کمتر، لوله ای با تحمل فشار بیشتر و قیمت ارزانتر تولید کرد. در ایران تولید لوله پلی اتیلن با مواد PE 80 رواج زیادی دارد.

- لوله پلی اتیلن با مواد PE 100:

مواد PE 100 جزء جدیدترین نوع مواد اولیه تولید لوله پلی اتیلن می باشد که از نظر مشخصات فیزیکی و عملکردی دارای ویژگی های منحصر به فرد و مرغوب تری می باشد. یعنی لوله پلی اتیلن PE 100 با دانسیته بیشتر اما وزن و ضخامت کمتر می تواند فشار بیشتری را تحمل نماید. این مواد جدید با توجه به داشتن خاصیت ضد اشعه ماوراء بنفش خورشید، مشکل بزرگی از روی دوش صنایع تولید لوله و اتصالات پلی اتیلن برداشته است.

 این پارامتر ها  نقش  بسیار مهمی در تعیین نهایی قیمت اتصالات پلی اتیلن  و قیمت لوله پلی اتیلن خواهند داشت و میتوانند پارامتر مهمی در انتخاب تلقی گردند. 

ویژگی های اتصالات پلی اتیلن

-        مقاومت در مقابل مواد شيميايي و زنگ زدگی ،شكستگي و ترك خوردگي ناشی از فشار یا ضربه ،خوردگي و ساييدگي،ارتعاشات ناشي از زمين لرزه،

-        صیقلی و صاف بودن جداره خارجی و داخلی (کم بودن افت فشار ناشی از اصطکاک سطح داخلی)

-        عدم رسوب گيري

-        انعطاف پذيري بالا

-        هزینه کم وسرعت بالا نصب و اجرا

-        عدم نیاز به ماشين آلات سنگین در زمان اجرا

-        جوشكاري‌ های لوله‌ و اتصالات پلی اتیلن

( کیفیت جوش علاوه بر قوانین واصول جوشکاری که جز نکات پایه است، بستگی به مناسب بودن دستگاه جوش مورد استفاده و تجهیزات و لوازم جانبی دارد. برای افزایش سرعت کار وکیفیت جوش وکاهش هزینه های ناشی ازنصب واجرای لوله و اتصالات پلی اتیلن از دستگاه جوش پلی اتیلن در این زمینه استفاده می شود. )